Kolo života

kolo života 1Když se každý z vás zamyslí, dojde ke stejnému závěru. Vše se točí kolem zdraví, práce, peněz, vztahů a našeho osobního života. Nic víc, nic míň. V těchto pěti oblastech se odehrává celý náš život.

Z dávných psychologií se vychází ze systému kvadrantů. Někdo učí rozdělení na vztahy, peníze, práce a zdraví, někdo to má tak, že zdraví a peníze jsou v jednom. V zásadě to je jedno, jen mě samotné to přišlo takové neúplné, tak jsem si vytvořila svůj vlastní obrázek o tom, jak vzájemné vztahy fungují.

Uprostřed jsme my samotní a kolem vás 4 oblasti – zdraví, práce, peníze a  vztahy. Každá z oblastí funguje samostatně, avšak je na sobě závislá. Jedna oblast bez druhé nemůže existovat, jedna vzájemně ovlivňuje druhou a společně vytváří plnohodnotný život. My jsme uprostřed a všude kolem. My jsme ten hybatel.

Ráda bych tady použila pro lepší pochopení příklad, který jsem slyšela od lektorky Jitky Ševčíkové a který jsem si trošku upravila zase právě o oblast osobního života, osobního růstu.

stůl životaPředstavte si stůl a 4 nohy. Vy jste ta deska, je to vaše , vaše zájmy, čas sám pro sebe a 4 nohy charakterizují 4 oblasti vašeho života. Zdraví, práce, peníze a vztahy. Pokud by stůl neměl 4 nohy, nestál by, nebyl by stabilní a úplný.

Nakreslete si ho a ke každé noze si napište jednu oblast. Nyní se zamyslete a na stupnici od 0-10 si vyznačte, jak se právě TEĎ cítíte ve všech oblastech. Nula je u desky stolu a deset je na podlaze. Poté pomyslně odřežte v daných úrovních nohy stolu a představte si, že na stůl postavíte sklenici s vodou anebo položíte kuličku. K jaké noze se vám sklenice překlopí? K jaké noze se vám skutálí kulička?  To je oblast, se kterou je potřeba začít něco dělat  🙂

škálovací technika

Tuto techniku si můžete dělat pořád a pořád dokola. Cílem je, mít stabilní stůl, mít svůj život v harmonii. Pozor na jednu věc, pokud budete jedné části, jedné oblasti věnovat maximum času a pozornosti, ostatní vám budou chátrat. Pokud budete od rána do večera v práci, pravděpodobně se to odrazí na vašem zdraví, na vašem vztahu a úplně klidně i na vašich penězích a v neposlední řadě na vás samotných, nebudete mít čas ani sami pro sebe. 

tlačit na piluNaopak pokud budete někde moc tlačit na pilu a přesto to nepůjde, je dobré se začít věnovat něčemu jinému, odvést svoji pozornost jinam.

„Problém“, který jste řešily, si najde řešení sám. Pokud budete chtít třeba zhubnout, jaké máte zkušenosti? Pokud od rána do večera myslíte na to, co jíst a co nejíst, vaše hlava je toho plná, potřebujete zhubnout do léta a prostě to nejde, tak ono to prostě ani nepůjde, vaše tělo je ve stresu a tlak vyvolává protitlak. Pokud se ale zaměříte například na svoje koníčky, práci nebo partnera a budete i nadále jíst kvalitně a zdravě, tak začnete hubnout.

Dává to smysl? A takhle si můžete promítnout všechny vaše oblasti, všechny situace, které jste zažili a zažíváte a začít s nimi pracovat. Pomoci vám můžeme být náš projekt, který vás postupně provede všemi oblastmi a ukáže vám návody, jak na sobě a svém životě začít pracovat.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.