V měsíci září nastává období zklidnění přírody i nás samotných. Po teplých dnech přichází více těch chladnějších a s tím i doba sklizně a niternějšího zamýšlení. Podle čínské medicíny jsou v tomto období nejvíce oslabeny orgány slezina a slinivka.
Z pohledu čínské nebo řekněme spíše z pohledu celostní medicíny jsou slezina a slinivka významnými orgány. Slezina se podílí na obranyschopnosti našeho organismu. Pokud jsme náchylní například na virová onemocnění, značí to energetické oslabení nebo poruchu právě sleziny. Podílí se také na naší vitalitě a chuti do života. Slezina je úzce provázaná se slinivkou, která je důležitým prvkem nejen v trávení, ale má na starosti také všechny sliznice. Symbolizuje lásku, se kterou máme přistupovat k životu.
Jak se oslabení slinivky a sleziny projeví?
Mezi typické projevy patří starostlivost, nadměrné přemýšlení nad problémy bez vyhlídky řešení, tvorba oparů, porucha zažívání, nadýmání, náchylnost k modřinám, únava, snížená imunita nebo i snaha poučovat. Extrémní chuť na sladké nebo naopak absolutní nechuť na sladká jídla.
Jak se dostat do rovnováhy?
Číňané věřili, že vyváženost chutí a stravy je zásadní pro zdraví a psychickou rovnováhu.
Doporučuje se vyhnout bílému cukru a bílé mouce, zmrzlině, čokoládě, živočišným tukům, přepalovaným jídlům a alkoholu. Je vhodné se také v tomto období vyhýbat vlhkému prostředí, jako sauna nebo pára.
Naopak je potřeba do svého jídelníčku zařadit vše, co je přirozeně sladké a to, co nám příroda nyní nabízí. Také pobyt na čerstvém vzduchu a denním světle pomůže zharmonizovat oba tyto orgány.
Z obilovin jsou vhodné jáhly a sladká rýže, ze zeleniny vše, co je žluté, kulaté a co roste nad zemí – dýně, brambory, kukuřičný klas nebo cibule. Čínská medicína také doporučuje k posílení sleziny a slinivky kombinaci obilovin, nejlépe rýže a luštěnin přirozeně sladké chuti.
Tip na výbornou dýňovou polévku najdete zde.
Vnímejme krásy kolem nás, důvěřujme sobě a všemu, co nám přichází do života. Nic se neděje náhodou, otevřeme svá srdce, dovolme se mít rádi a předávejme lásku dál.
Hlavni prolem vidim v tom, ze vetsina lidi nic nesklizi a otraviny jdou nakoupit do supermarketu. Kdyby opravdu sklizeli a sklizene potraviny i konzumovali, tak by to bylo v poradku. Takze v celem tom navodu prave tato nejdulezitejsi cast u vetsiny lidi chybi. Potraviny v subermarketu povetsinou nejsou sklizene v okoli prodeje, ale nekde na jihu Evropy nebo v Africe, to pak moc nezapada do toho cinskeho navodu. Uz jste treba nekdy ochutnali lopuch? Ten neni problem sklidit i v CR. 🙂
To jsem na tom asi hodně špatně když pořád bezvýsledně přemýšlím nad svými problémy, jsem unavený a kibicuju druhé … :-).
Myslíme si, že jakékoliv uvědomění je dobré, takže…??? Co s tím?? 🙂