POZOR V ČR NA ETIKETY U OVOCE A ZELENINY!!!!

citronČtěte i etikety při koupi ovoce nebo zeleniny!

I ovoce může obsahovat nebezpečná ÉČKA, přidanou vodu nebo aspik.
Aféra s křehčeným kuřecím masem, které je doslova napumpované vodou nebo další průšvih s napíchanými kusy vepřového masa či mletého masa opět „osvěženého“ o nějaký ten decilitr vody a emulgátory má své pokračování.

Jak se podařilo zjistit, podobnými obchodními praktikami se některé řetězce snaží napakovat i na prodeji ovoce či zeleniny. Do vybraných druhů tito vynalézavci vstřikují VODU, EMULGÁTORY, BARVIVA A PŘÍRODNÍ ZTUŽOVADLA. Ovoce tak zůstane déle čerstvé, ale hlavně se zvýší jeho váha. Nejvíce takto trpí dražší exotické ovoce, kde každý dekagram váhy navíc představuje i desetikorunové položky na jeho celkové ceně.

chemicka vodaStále vyšší poptávka českého zákazníka po nízkých cenách ovšem nutí takto upravovat i běžné ovoce, zřídka pak zeleninu. Z pochopitelných důvodů se nejsnáze pumpuje voda a emulgátory do citrusových plodů (citrony, pomeranče, mandarinky apod.). Dále pak do vodních melounů a hroznového vína. Tlak potřebný na vpravení vody do těchto druhů ovoce miniaturními jehličkami nemusí být velký a dané ovoce tak může pojmout až 30% vody navíc. Doma možná zajásáte, že jste z citronu vymačkali obdivuhodné množství šťávy, ale pravda je bohužel velice smutná. Z citronu vymačkáte jen CHEMICKY UPRAVENOU VODU, která byla do citronu vpravena umělým způsobem.

Složitější proces pak představuje pumpování vody a emulgátorů do ananasů, jahod či hrušek. I zde lze zvýšit váhu jednotlivého kusu ovoce až o 10%. Obchodní řetězce ve svých podvodech sází na obecně známý fakt, že maso i ovoce a zelenina jsou vlastně z velké části tvořené vodou.

POZORNĚ ČTĚTE – Zejména u ovoce pak informace na etiketě, že „ovocná potravina“ (jak tyto výrobky nazývají), obsahuje nějaké množství vody, vlastně jen dokumentuje množství vody v ovoci. Ale není tomu tak. Informace na etiketě o množství vody je právě voda, která byla vpravena do ovoce navíc uměle.
Řetězce taktéž v poslední době hromadně předělávají své provozovny tak, aby se ovoce a zelenina VÁŽILA až u pokladny. Pokud si totiž své ovoce vážíte sami, potom vám z váhy vyjíždí etiketa, která dle zákona musí obsahovat informace o složení. Tam se snadno dočtete o složení banánu, mandarinky nebo ananasu (viz obrázek níže). Pokud vám ovšem ovoce zváží až u pokladny, žádnou etiketu ani nemáte šanci vidět!!!!!!váha

Potom si nakupujete takto „VYLEPŠENÉ“ ovoce v dobré víře a ve sladké nevědomosti. Kromě okrádání zákazníka je ovšem největší riziko zdravotní. U níže uvedeného obrázku citron obsahuje kromě „neškodných“ éček i emulgátor E384Citronan isopropylnatý neboli isopropyl citrát, jenž má za úkol ztužovat vodu a zabránit procesu žluknutí, jež v citronu po nějaké době způsobuje stopové množství nenasycených mastných kyselin. Problém je v tom, že používání tohoto emulgátoru je v ČR zakázáno!!!!!!!

Realita je ovšem smutná. Kromě zakázaného éčka obsaženého v citronu se řetězce nedopouští ničeho nekalého. Pokud na etiketě při vážení označí citron jako „Ovocná potravina – citron“ a vypíší jeho kompletní složení s procentuálním podílem jednotlivých složek citronu, není tento fakt nijak PRÁVNĚ napadnutelný. Sporné je vážení ovoce na pokladně, kdy žádnou etiketou pokladní ovoce NEOPATŘÍ.

Jediná DOBRÁ RADA pro českého zákazníka je tedy stále stejná:
1) Čtěte etikety. Jak je napsané na etiketě kolik procent vody obsahuje, je to špatně. Viz. obrázek dole druhý – 22% vody obsahuje citron (je napíchnutá voda!!!)
2) Nekupujte takto upravené ovoce.
3) Stěžujte si u svého obchodníka, že podobné ptákoviny nehodláte kupovat natož konzumovat.
————————————————————————————————-
Zde zakoupená ovocná potravina citron. Logo a název výrobce byl záměrně rozostřen.

citron 2

Zde uvádíme také odkaz na web, kde je názor opozice: 

www.potravinynapranyri.cz/info/docDetail.aspx?docid=1049202&docType=ART&nid=12064

Zdroj: Veřejný web – knava.blog.idnes.cz(autor:Ondra Kňava)

Vizí projektu Žijme svůj Život

je šířit myšlenky, které povedou k uvědomění a změně života co nejvíce lidí!

Zdraví je základním pilířem našich životů.

Vydejte se námi na cestu pochopení přírodních zákonů, zbavte se navždy chronických potíží a zlepšete si své zdraví.

Po vyplnění údajů získáte přístup k videím zdarma.

Komentáře

 1. Ondřej napsal:

  Logo bylo záměrně rozostřeno, ale všem je jasné, co za obchoďák to je. 😀

 2. josef napsal:

  Tak tohle je úplně nejvíc kravina co jsem kdy na internetu čet, ten článek zaradte rovnou do hoaxu 😀

 3. Majka napsal:

  S týmto som sa už stretla aj na Slovensku, v jednej nemenovanej predajni som si kúpila pomaranče a ako náhla som ich zjedla zapálili mi ďasná a urobila sa mi afta. Mám aj iné info., že ak to ´´ ovocie´´ človek zjedol dostal vred na jazyku alebo ekzémy po tele … ako ďakujeme pekne takýmto predajcom .

 4. Petr napsal:

  Autor textu se baví šířením poplašných zpráv..na blogu na idnes má pár podobných špeků..lidi, nevěřte všemu a používejte selskej rozum…komu by se vyplatilo píchat vodu do hroznovýho vína?:)))

 5. Leisha napsal:

  Pěkný :-)Autor článku se mohl zamyslet nad tím, co se stane, když do ovoce zkusí napumpovat vodu, a nevymejšlet si kraviny (ne, opravdu to neprodlouží čerstvost 🙂 )
  Ovoce je tvořený živejma buňkama, proto nějakej čas vydrží. Když by člověk zkusil něco podobnýho, tak ty buňky poškodí a za několik hodin, nejvejš druhej den, to může vyhodit (viděli jste někdy natlučený jablko? Nebo třešně co zralé zmokly a popraskaly? Nebo omačkaný broskve? Nebo jahody co pár hodin ležely ve vodě, a ani ji do nich nemusel nikdo pumpovat?)
  Prostě je to celý blbost. Kdo má sklony tomu věřit, nechť si vezme kus ovoce a zkusí to provést, jakkoliv. Nejde to, už jen z principu.
  Ale zas, podobné pokusy s melounem a injekční stříkačkou naplněnou rumem vřele doporučuju 🙂 , akorát je ho taky potřeba do několika hodin sníst.

 6. Dobrý den všem v diskuzi. Je naprosto v pořádku, že sem píšete Vaše názory, ať už jsou jakékoliv. Je ale potřeba, abyste vždy vyplnili planou e-mailovou adresu. Jelikož řada z Vás uvádí e-mail, který si vymysleli, byly jejich příspěvky odstraněny. Děkuji za pochopení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.