Nachlazení a chřipka I. – tělo

chřipkaZnáme to všichni, nastane den, kdy se najednou necítíme dobře. Naše tělo vykazuje známky něčeho zcela neidentifikovatelného. Je nám tak nějak všelijak po těle, nemáme chuť cokoliv dělat, pak se přidá teplo v krku a nachlazení nebo chřipka je tady.

Nemoc nám chce něco sdělit, většinou máme zpomalit a zapřemýšlet, kde jdeme proti svým potřebám a myšlenkám. Tedy i běžné nachlazení nebo chřipka nám jen poukazuje, že jsme někde pochybili a že jsme šli v něčem proti sobě. Ať už na úrovni fyzické nebo duševní.

Pojďme se podívat jaké fáze nemoci vlastně jsou a co v danou fázi naše tělo potřebuje.

Na fyzické úrovni se podle čínské medicíny jedná o proniknutí větru do našeho organismu. V létě se jedná o tzv. teplý vítr a v zimě naopak o tzv. chladný vítr. Naše vnitřní obranné mechanismy selhaly a ovládl nás vnější „nepřítel“. Pojďme se tedy podívat na typické podzimní a zimní nachlazení.

Nejdřív se prostě necítíme ve své kůži, jsme unavení, bolí nás svaly, máme tzv. skleněné oči, cítíme jako by se ten nepříjemný pocit stěhoval po těle z místa na místo. Tohle je tzv. fáze větru. Vítr způsobuje stěhování těchto pocitů po celém těle.

zázvorJe vhodné podpořit náš vnitřní systém něčím, co nás zahřeje a vypudí z těla ten chladný vítr. Výborně nám tady pomůže například zázvorový čaj. Může být i s medem a citrónem. Já dávám přednost čistě jen nastrouhanému zázvoru zalitým horkou vodou.  Citrón, podle čínské medicíny, stahuje a my přece jen potřebujeme nemoc vypudit z těla ven. Sami vyzkoušejte, jak na Vás působí. Je vhodné udělat si červené svařené víno. V tento moment je alkohol opravdu prospěšný a pomáhá. Dále si můžeme dát něco pálivého, například cibuli, křen nebo česnek.

spánekZalezeme si do postele a dáme si 2-3 dny oddych nebo klidnější režim. Nemyslete si, že když si dáte například zázvorový čaj a uleví se Vám, že se pak zase vrhnete do denního shonu, stresu a práce!

Nicméně tuto fázi je potřeba odchytnout v úplném začátku, aby dál průběh nemoci nepokračoval. V této fázi se můžeme ještě „vrátit“ ke zdraví. Jakmile už nastoupí teploty a horečky, nemoc už musí proběhnout v námi známém koloběhu. Pak můžeme tělo v jednotlivých fázích podpořit vhodnými potravinami popř. nápoji.

Pokud předešlou fázi nezvládneme, nastupuje horečka – tzv. fáze horka a tepla. Máme červené tváře, potřebu spánku a posléze se také začínáme potit. Horečka je pro naše tělo ozdravným procesem, je ukazatelem toho, že tělo má sílu obrany. Horší je fakt, když už je tělo slabé a nemá sílu ani na to, aby horečku vyprodukovalo. Pokud budeme vycházet z toho, že v období horečky máme nadbytek energie tepla, tak je potřeba zařadit potraviny, které nás přirozeně ochladí. Pokud máme vůbec chuť k jídlu (v žádném případě se do jídla nenuťte, nemocné tělo potřebuje energii na nemoc, ne na trávení jídla), tak nám pomůže banán, kiwi, brokolice, avokádo, salátová okurka, cuketa, lilek, umeboši švestičky, cizrna nebo mungo fazole. Není vhodné pít horké nápoje a potraviny, které nás obecně zahřívají.

Pozn.:Pokud máme průběh této fáze horka se zimnicí a nepotíme se, teplý čaj nám určitě pomůže.

Nastává fáze, kdy ustupuje vysoká horečka a začínáme vykašlávat hleny, spouští se rýma. Nastoupila tzv. fáze vlhka a tělo potřebuje vysušit. Výborně poslouží křen, cibule, rýže, bílé fazole, bulgur, špalda, ředkvičky, mandarinky, pomeranče, sušené švestky nebo třešňová šťáva. Není vhodné jíst mléčné výrobky, které vnáší do červená řepatěla další vlhkost. Stejně tak cukr a smažená jídla.

Fáze uzdravování, tzv. fáze sucha, kdy už přestáváme smrkat, ještě občas zakašleme a máme suchou pokožku. Sílu nám dodá pohanka, čočka, fazole adzuki, sójové boby, grep, čekanka, nebo třeba červená řepa.

Ve fázi zdraví tzv. fázi chladu jsme OK. Chřipka je pryč  🙂

zdraví

A opět i zde platí jedno úžasné pravidlo: V průběhu jakékoliv nemoci, pozorujte sami sebe a vnímejte potřeby svého těla, každému pomáhá něco jiného a každý potřebuje něco jiného.

Zaposlouchejte se do signálů Vašeho těla, samo Vám napoví.

Vizí projektu Žijme svůj Život

je šířit myšlenky, které povedou k uvědomění a změně života co nejvíce lidí!

Zdraví je základním pilířem našich životů.

Vydejte se námi na cestu pochopení přírodních zákonů, zbavte se navždy chronických potíží a zlepšete si své zdraví.

Po vyplnění údajů získáte přístup k videím zdarma.

Komentáře

  1. Katka napsal:

    Super článek! Děkuji! Zkusím se tímto řídit. Také si pamatuji, že při horečce, když jsem se potila, jsem zhltla kupu hroznů…a také mé tělo prahlo po citrusových plodech. Je to v pořádku? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.