Princip léčení podle TČM

Jin jangTČM se snaží nemoc léčit dříve, něž se projeví. Pro západní svět může být překvapením, že základem je vnitřní propojení různých orgánů v těle skrze meridiány čili dráhy. Například, že naše dýchací potíže souvisí s tlustým střevem.

Západní medicína používá řadu technických přístrojů k monitorování fyzikálních, chemických a patologických stavů a na jejichž základě určí diagnózu. Oproti tomu TČM vychází z celostního pohledu, kde naprostým základem je komunikace. Dotazování se nemocného člověka, sledování a naslouchání, dále také např. vyšetření jazyka nebo pulzní diagnostika. Výsledkem není snaha dojít ke konkrétnímu názvu nemoci, nýbrž zjistit typ nerovnováhy v těle.nerovnováha

Princip léčení, neboli nahlížení na člověka, vychází ze vzájemného pochopení dvou protikladných sil jinu a jangu, kde jeden bez druhého nemohou existovat a v každém z nich je zárodek toho druhého. Jsou jako dvě strany jedné mince, bez tmy bychom neznali světlo, bez chladu teplo…. I když zdánlivě působí proti sobě, usilují o dosažení pomyslné rovnováhy a harmonie.

Co se týče samotného uzdravování, veškeré východní nauky vychází v první řadě vždy ze změny stravování, následně meditaci a rozvoje osobnosti, dále pak zařazuje zdravotní cvičení, práci s energetickými dráhami a až naposledy z použití fytoterapie (bylinné léčby). Je to i logické, aby se lidské tělo a duše uzdravilo, je potřeba změnit osobní přístup k nám samotným, změnit vnitřní svět (ve formě myšlení a stravy) a až posléze, pokud tato cesta nestačí, může přijít na řadu vnější pomoc ve formě například akupunktury, masáží, baňkování nebo bylinných přípravků.

salátStrava je pro nás pořád ještě něčím zcela přirozeným a velice pravidelným. Jíme, abychom žili, nežijeme proto, abychom jedli. Je potřeba tedy jako první krok k jakémukoliv uzdravení analyzovat své dosavadní stravovací návyky a změnit je tak, aby nám prospívali.

Po pochopení obecných principů TČM o tom, jak fungují protiklady jin a jang, z čeho vzniká a jak je podstatná energie čchi, co je to pět elementů, jaké jsou jejich vzájemné vztahy a jak výrazně ovlivňují náš život, jaká je naše tělesná konstituce nebo jak na nás působí potraviny z tepelného hlediska, je dokážeme plně aplikovat na jakoukoliv situaci (ne jen nemoc), zdravotní nerovnováhu, na jakýkoliv stravovací směr.

Nebude třeba zkoumat, kolik má co kalorií, nebo že zrovna frčí nějaké stravovací doporučení. Cestou k cíli je pochopení, jak vše funguje, co a jak nás ovlivňuje a co je s námi v souladu. I tak pro mnohé „banální věcí“ jako je strava, dokážeme ovlivnit naše emoce, průběh nemocí, nastartovat přirozený ozdravný proces v našich tělech, zbavit se nadváhy a lépe žít v souladu s přírodou i námi samotnými. V tom nám principy, které pojmenovala TČM (já bych to spíše nazvala vesmírné principy) pomohou otevřít oči.

nová cesta

Přeji nám všem, aby principy, které učí TČM byly pro nás pochopením, jak věci fungují, abychom mohli žít naše životy vědomě a podle sebe (ne podle toho, kdo nám co navykládá a my to bez pochopení přijmeme), abychom se naučili poslouchat a vnímat naše těla a hlavně aby pro nás tyto principy byly částí naší cesty za čímkoliv dalším, za pomyslnou další úrovní našich životů. Ať už ta úroveň i cíl cesty bude jakákoliv  🙂

Úvod do tradiční čínské mediciny najdete tady.

Veronika Káňová ♡ Žijme svůj Život ♡


více info o kurzu-tlacitko-web 9

Vizí projektu Žijme svůj Život

je šířit myšlenky, které povedou k uvědomění a změně života co nejvíce lidí!

Zdraví je základním pilířem našich životů.

Vydejte se námi na cestu pochopení přírodních zákonů, zbavte se navždy chronických potíží a zlepšete si své zdraví.

Po vyplnění údajů získáte přístup k videím zdarma.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.