Zdravá strava je převážně o vědomostech

mozek a jídloMožná si teď říkáte, že jsme se úplně pomátli. Jak může být zdravá strava založená na vědomostech? Dle našeho názoru jsou právě vědomosti alfou a omegou zdravě fungujícího těla.

Když si dáte do vyhledávačů na internetu slovní spojení „zdravá strava“, vyběhne Vám nepřeberné množství rad a doporučení, jak a co byste měli jíst, v jakém poměru a možná také někdy důvody „proč“. Tyto doporučení se z různých zdrojů také výrazně liší a často si i odporují. Někdo Vám radí, že je potřeba jíst pouze syrovou RAW stravu bez tepelné úpravy nad 42°C, někdo to zcela vyvrátí, další doporučení se může týkat toho, že se naše strava musí převážně skládat z velkého množství sacharidů, abychom měli energii, ovšem někdo tvrdí naprostý opak. Masožravci Vám řeknou, že bílkoviny a všechny důležité aminokyseliny pro budování svalové hmoty získáte pouze z masa, avšak je velká řada vegetariánů a veganů, kteří mají veliký podíl svalové hmoty a jsou tedy důkazem, že to tak není.

Jde Vám z toho hlava kolem a sami nevíte, co vlastně to „zdravé stravování“ je? A často to zabalíte dřív, než vůbec něco pochopíte. Dalo by se říct, že zdravá strava je vlastně složitá věda. Ano i ne. Pokud půjdete do podrobných detailů, jak přesně funguje náš organismus a naše buňky, zjistíte, že to opravdu věda je. Naše těla jsou naprosto úžasný a dokonalý mechanismus a fungování vnitřních systémů je někdy až za hranicí našeho chápání. Pokud se ale zaměříte na primární informace, které jsou základními stavebními kameny pro zdravé stravování, pochopíte, že to vlastně žádná věda není.

Z toho jednoznačně vyplývá, že zdravá strava je skutečně založená na vědomostech, ne nikterak složitých, ale důležitých pro samotné a správné fungování organismu každého jednotlivého jedince.

Vždy si budu stát za tím, že každý z nás je naprostý unikát a i tak k sobě musí přistupovat. Někomu skutečně vyhovuje čistě RAW strava, ale někomu to dobře jednoduše nedělá. Někdo potřebuje ke svému životu maso a někdo naprosto vůbec. Ať už na základě fyziologického nastavení, tak i úrovně samotné duše. Někdo potřebuje …. a někdo ne ….

Jaké jsou tedy základní vědomosti, na které bychom se měli soustředit?

 1. Základní znalost živin potravin a jejich poměr (v rámci jednotlivého jídla i v rámci celého dne) – bílkoviny, sacharidy a tuky
 2. Kombinace potravin
 3. Glykemický index a glykemická nálož potravin
 4. Tepelné působení potravin – zahřívající/neutrální/ochlazující
 5. Energetické působení potravin – stahující/uvolňující
 6. Kyselost a zásaditost potravin – pH
 7. Co chci stravou dosáhnout – nabrat svaly/zhubnout tuk/vyřešit zdravotní problémy,…
 8. Osobní pocit po jídle – energie/zdraví/únava/nemoc

 Zajímají Vás jednotlivé body? Chtěli byste o nich vědět víc? Napište nám do komentářů.

Vizí projektu Žijme svůj Život

je šířit myšlenky, které povedou k uvědomění a změně života co nejvíce lidí!

Zdraví je základním pilířem našich životů.

Vydejte se námi na cestu pochopení přírodních zákonů, zbavte se navždy chronických potíží a zlepšete si své zdraví.

Po vyplnění údajů získáte přístup k videím zdarma.

Komentáře

 1. Robert napsal:

  Přesně tohle všechno řeším každý den, díky, že konečně někdo napsal, že univerzální dieta je blbost.

 2. Terez napsal:

  Napsáno správně – co jednomu vyhovuje, to druhému nemusí, každý jsme jiný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.