10 důvodů proč používat kokosový olej

1. Nejdůležitější tuk pro naše tělo

kokosová palmaKokosový olej obsahuje krátkodobé se středně dlouhými řetězci nasycené mastné kyseliny MCT, což je „zdravá“ forma nasycených mastných kyselin ve srovnání s trans-tuky. Konzumace trans-mastných kyselin je spojena se srdečními problémy, depresemi a zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. 

Co tedy znamenají tyto „přírodní tuky“ v kokosovém oleji  pro naše tělo? Naše tělo metabolizuje tyto tuky v játrech a okamžitě je přemění na energii (palivo pro mozek, svalové funkce a kosterní svalstvo), a neukládá je do tukových buněk (rezerv).

2. Pomáhá kontrolovat hmotnost

Konzumace kokosového oleje snižuje obezitu. Kokosový olej je lehce stravitelný a zároveň chrání tělo před inzulínovou rezistencí. Chcete-li vyzkoušet kokosový olej na snížení hmotnosti, přidejte 1 čajovou lžičku do svého jídelníčku a postupně se propracujte až 3-4 čajové lžičky denně.

3. Usnadňuje trávení

Pokud trpíte na špatné trávení nebo nadýmáním, zkuste přidat kokosový olej do svého jídelníčku. Kokosový olej velice pomáhá při poruchách zažívání, včetně syndromu dráždivého tračníku a také pomáhá od různých mikrobů v našem těle. Mastné kyseliny v kokosovém oleji obsahují antimikrobiální vlastnosti, které mají příznivý vliv na bakterie Candida nebo parazity, které způsobují špatné trávení a plísně v těle.

4. Pomáhá proti diabetu II. typu

kokosové plátkyKokosový olej chrání proti inzulínové rezistenci a tím pádem snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu. Obsažené tuky, tedy mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci, jsou dostatečně malé, aby se vstřebaly do buněk, kde jsou rychle přeměněny na energii. Je to proces, který nejen snižuje množství tuku, který máme v rezervách, ale také zvyšuje citlivost na inzulín, resp. kokosový tuk zabraňuje metabolismu orientovat se na glukózu jako na hlavní zdroj energie.

5. Podporuje imunitu

Kokosový olej se skládá ze zdravých tuků kyseliny laurové, kaprylové a kaprinové, které obsahují protiplísňové, antibakteriální, antivirové látky k posílení imunitního systému.Kyselina laurová obsahuje nejvyšší koncentraci MCT mastných kyselin, přibližně 75%. Z této kyseliny laurové se v našem těle stává monolaurin, který pomáhá léčit viry, jako je herpes, chřipka, cytomegalovirus, Helicobacter pylori a Candida.

6. Zrychluje metabolismu

Kokosový olej podporuje látkovou výměnu. Konzumací dvou polévkových lžící kokosového oleje denně, spálí naše tělo více kilojoulů než u osob, který kokosový tuk nekonzumují. Rychlý metabolismus pomáhá posílit imunitní systém a udržet nízkou váhu. 

7. Vyhlazuje vrásky a ozdravuje zuby

kokosový tuk na zubyKokosový olej je úžasným pokrmem, jak pro naše vnitřní tělo, tak i pro jeho vnější část – pokožku. Je hydratační (zejména po opalování), udržuje silné pojivové tkáně v pokožce a hlavně vyhlazuje vrásky. Vyzkoušejte kokosový olej přímo na pokožku celého těla i obličeje, sami se přesvědčíte, jak bude jemná a následně zdravá.

Každodenní použití kokosáku místo běžné zubní pasty Vám ozdraví zuby i dásně. Působí protizánětlivě a likviduje bakterie. Je vhodné pravidelně tzv. sát a přemílat olej v ústech (po probuzení) do té doby než se z něj stane voda. Očistíte si tak celou ústní dutinu a drobné prasklinky v zubech.

8. Ideální pro vaření

Vzhledem k tomu, že kokosový olej obsahuje zmíněné nasycené mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, je vynikající i na teplou kuchyni. Panenský kokosový olej je vhodnější na studenou kuchyni nebo na krátké ohřátí (bod kouření neboli přepálení je cca 177°C). Pokud potřebujete péct či smažit, je vhodnější obyčejný kokosový olej (bod kouření neboli přepálení je cca 232°C).

Na teplou kuchyni zásadně nepoužívejte rostlinné oleje, jelikož obsahují nenasycené mastné kyseliny, které za tepla oxidují, vytváří tak volné radikály a následně způsobují degenerativní onemocnění.

9. Zastavuje chutě na sladké

Místo toho, abyste sáhli po čokoládě nebo nějaké jiné sladkosti, zkuste si dát lžičku panenského kokosového oleje a uvidíte, jak chutě po sladkém, resp. cukru, zmizí. Je to proto, že kvalitní tuk zasytí více než jednoduché sacharidy, které Vám navíc ještě zvýší hladinu cukru v krvi a roztočí se nekonečné kolečko chutí na sladké.

Většina z nás si neuvědomuje, že pokud cítíme konstantní hlad, může být příčina právě v nedostatku jak tuků, tak i bílkovin. Při správném množství zejména tuků a bílkovin, v kombinací s kvalitními a hlavně přirozenými sacharidy (zelenina a ovoce) nám dá naše tělo jasné signály, kdy potřebuje skutečně jíst. Díky konzumaci kokosového oleje nebudete trpět častým hladem a tím pádem sníte přirozeně menší množství jídla (kalorií) za den.

10. Učí tělo pracovat v tukovém režimu!!!

Close-up of coconut oil on the wooden spoonDnešní nabídka většiny potravin je nastavená tak, aby se naše těla stala závislá na glukóze, což je pro jak pro metabolismus, tak pro celou hormonální soustavu vysoce nepřirozený (až nebezpečný) stav. Velké množství sacharidů v našich jídlech způsobuje neschopnost spalovat jako hlavní zdroj energie tuky (mastné kyseliny). Jedna z největších výhod kokosového oleje je, že napomáhá metabolismu pracovat v tukovém režimu, tzn. spalovat jako hlavní zdroj energie mastné kyseliny a následně ketony.

Zvyšte tedy příjem zdravých tuků zejména kokosového oleje (2-3 lžičky denně, i pro děti) a současně cíleně a vědomě vyřaďte jednoduché sacharidy (cukr, sladidla, bílé pečivo, cereálie, zmrzliny, čokoláda, ..) a maličko snižte příjem „zdravých“ sacharidů (rýže, brambory, obiloviny,…), které nahrazujte a doplňujte výhradně velkým množstvím zeleniny a menším množstvím ovoce.

Kvalitní kokosový olej si můžete objednat na www.vitalvibe.cz.

Foto: freedigitalphotos.net

Inspirace: www.bodyandsoul.com.au

Vizí projektu Žijme svůj Život

je šířit myšlenky, které povedou k uvědomění a změně života co nejvíce lidí!

Zdraví je základním pilířem našich životů.

Vydejte se námi na cestu pochopení přírodních zákonů, zbavte se navždy chronických potíží a zlepšete si své zdraví.

Po vyplnění údajů získáte přístup k videím zdarma.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.