Křečové žíly

žsž křečové žílyVarixy, žilní městky neboli křečové žíly, všechny tyto názvy pod sebou nesou označení pro žilní onemocnění, které se vizuálně projevuje zvětšením, kroucením a vystoupením povrchových žil na našem těle. Postihuje zejména dolní končetiny. Předchozím ukazatelem bývá také bolest a tíha nohou, mravenčení, otoky nebo i tzv. metličkové žíly.

Zdravé žíly mají chlopně, které umožňují proudění krve pouze jedním směrem a zabraňují zpětnému toku. Pokud se tyto chlopně zcela nedovírají a jsou slabé, může se krev hromadit a vracet zpět. Sníží se průtok krve a vznikají křečové žíly. Rozvoj onemocnění je dlouhodobý, čím déle trvá, tím dochází k dalšímu selhávání žilních chlopní. Neléčené křečové žíly mohou vést až k zánětu povrchových žil nebo bércovým vředům.

Klasické pojetí příčin vzniku onemocnění poukazuje na genetické a hormonální faktory nebo také dlouhé stání, obezitu či těhotenství.  Křečové žíly můžeme také pozorovat u osob, které zvedají těžká břemena nebo trpí žilní trombózou. Všechny tyto faktory způsobují velký tzv. ortostatický tlak na žilní systém. V těhotenství se k vyšší váze ještě přidávají hormonální změny v těle ženy. K dalším příčinám vzniku tohoto onemocnění můžeme přiřadit nedostatek pohybu, časté křížení nohou a třeba také nošení obuvi na vysokém podpatku.

žsž křečové žíly chlopněZkusme jít o něco hlouběji a podívejme se na princip vzniku křečových žil s pohledem určité analogie. Krev je v našem těle vypuzována srdečním svalem skrze tepny k cílovým orgánům. Děje se tak za určitého tlaku. Jakmile krev předá veškeré živiny a kyslík, je potřeba, aby se vrátila pomocí žil zpět k srdci. Na této cestě již není poháněna srdcem. Jak k tomu tedy dojde, když je krev v žilách tzv. pasivní a působí na ni zemská přitažlivost? Dojde k tomu na základě námi vyvinuté činnosti a tou je stlačení žil pomocí okolních svalů. K tomu, aby se krev nevracela a proudila požadovaným směrem do srdce, slouží právě jednosměrné chlopně. Jakmile tedy uvolníme svalové napětí, zdravé chlopně nám jednoznačně neumožní návrat krve.

Pokud tedy krev, která je převážně odkysličená a zbavená živin přirovnáme již zmíněnou analogií k naší minulosti, dojdeme k úvaze, že jsou v našem životě situace, které nemusíme mít zcela zvládnuté. A pokud přirovnáme žilní stěny a jejich pružnost k našim hranicím, můžeme dospět k názoru, že nám povolené stěny žil a městnání krve ukazují přemíru objemu námi nezpracované životní látky. Něco, co si neseme z minulých dob. Něco, co jsme nebyli schopni zatím vytlačit ze svého života. Tíha našich nohou reprezentuje tíhu již prožitých životních událostí. Kde nám tedy chybí určité vnitřní smíření s prožitou situací či úkolem? Kde lpíme na nějakém stanovisku, a chybí nám potřebná pružnost? Jakou situaci z naší minulosti vnitřně odmítáme? Kde jsou naše hranice? Zkusme se podívat na to, kdy vznikly v našem životě situace, po kterých jsme se duševně i citově uzavřeli. Uzavřeli jsme se sobě či partnerovi a začali jsme pociťovat bezvýchodnou tíhu a tlak. Kdy jsme začali pociťovat, že před námi není nic dobrého a radostného a že nás čeká jen starost a „běhání“ kolem jiných. Možná tam, v blízké či dávné minulosti, nalezneme příčinu naší tíhy, příčinu našich křečových žil.

žsž křečové žíly kompresní ponožkyLéčba křečových žil je z klasického pohledu velmi složitá a dlouhodobá. Základem je podpořit krevní oběh. Jeden z důležitých bodů léčby je tzv. kompresivní léčba, která napomáhá návratu krve z dolních končetin k srdci. Použít můžeme stahovací punčochy či obinadla. Principem je působení tlaku na žilní systém, při kterém dochází ke stlačení žil a směrování toku krve k srdci. Tlak podporuje funkci vnitřních chlopní a posiluje žilní systém. Tento druh léčby pomáhá jak v rámci prevence vzniku onemocnění, tak i proti zhoršování projevů křečových žil. Rozhodnout se můžeme také pro chirurgické odstranění křečových žil, při kterém lékař odstraní postižený úsek. Tento invazivní zákrok sice odstraní již postiženou část žíly, ale sám o sobě nemůže trvale zamezit vzniku dalšího rozvoje onemocnění.

žsž křečové žíly studená sprchaVelice důležitou složkou jak prevence, tak léčby, je pohybová aktivita, která rozpohybuje svalová vlákna v okolí žilního systému. Ideální je pohyb bez otřesů, jako je například plavání, příjemná chůze či jízda na kole. Pokud je to jen trochu možné, je potřeba omezit stání na minimum. Máme-li zaměstnání, které vyžaduje celodenní stání, je důležité se neustále pohybovat. Pomůže nám přešlapování na místě, nebo v pravidelných intervalech vykonání pár dřepů, poskoků, čehokoliv, co nabudí naše svaly a tím pádem tlak na žilní systém. K základům bych také zařadila pravidelné relaxace s nohami nahoře, které uvolní těžkost v nohou. Doba takovéto relaxace je minimálně 10-15minut.

Ke každodenním rituálům je vhodné zařadit také koupele nebo sprchování střídavě teplou a ledovou vodou ve 2-3 sériích.

Strava by měla být ideálně co nejvíce organická s dostatkem vlákniny. Tento druh stravy nezanáší krev škodlivými látkami. Je více než vhodné vyhýbat je konzervovaným potravinám, smaženým a tučným jídlům, přemíře soli, ale i kouření a alkoholu.

Pro zlepšení krevního oběhu a posílení žilních stěn je důležité užívat ve vysokých dávkách vitamín C v kombinaci s bioflavonoidy a to až 3x denně. Z bioflavonoidů bych vyzdvihla rutin, který výborně působí na pružnost žilních stěn. Najdeme ho nejvíce v pohance.

A jeden z nejdůležitějších antioxidantů vitamín E a to nad 50mg denně spolu s lecitinem, který zvyšuje jeho využívání. Zdravé a pružné žíly také podpoří Gotu kola v kombinaci s extrakty z borůvek. Dbejme prosím na to, aby tyto doplňky byly pouze v přírodní formě.

Co nejčastěji konzumujme čerstvě vylisované zeleninové šťávy zejména červenou řepu nebo mrkev v kombinaci se špenátem. Na obklady použijme odvary z kostivalu lékařského, komonice lékařské, kaštanu nebo květu hluchavky bílé.

Pokusme se každý den vidět očima radosti. Vnímejme tak sami sebe, naše běžné denní situace a také naše partnery. Věřme, že tíha a bolest, kterou cítíme v našich nohách a která nám neumožňuje jít vpřed životem, bude pomalu slábnout a my budeme létat na křídlech naší každodenní radosti.

Tento článek vyšel v časopise Bylinky revue 03/2016.

Bylinky revue titulek 03_2016

Zdroj obrázků: veincentertampa.com, gittervein.com, authoritynutrition.com, thefitindian.com

Vizí projektu Žijme svůj Život

je šířit myšlenky, které povedou k uvědomění a změně života co nejvíce lidí!

Zdraví je základním pilířem našich životů.

Vydejte se námi na cestu pochopení přírodních zákonů, zbavte se navždy chronických potíží a zlepšete si své zdraví.

Po vyplnění údajů získáte přístup k videím zdarma.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.