Zdravé oleje, aneb naše tělo potřebuje tuky

žsž - olejeHodně z nás si někdy určitě koupilo výrobky se sníženým obsahem tuku v domnění, že vlastně dělá pro své zdraví to nejlepší na světě, protože tučné = špatné. Omyl.

Když pomineme fakt, že tyto výrobky obsahují většinou škroby, cukry a aditiva, tak jsou to právě tuky, které jsou pro naše tělo velmi nepostradatelné, jelikož se jedná o jednu z nejenergetičtějších živin. O proti sacharidům či bílkovinám uvolní tuky až dvojnásobek energie (1g tuku = 38 kJ). Ač se to možná bude zdát moc, tuky by měly obsahovat až 30 % našeho denního příjmu. (Samozřejmě zde hraje i zásadní roli, co chceme naší stravou dosáhnout a jaký jsme somatotyp)

Co je ale důležité, nejsou tuky jako tuky, a my máme samozřejmě na mysli pouze ty zdravé, které jsou obsaženy například v oříšcích, semínkách či různých olejích. A nutno podotknout, že nejzdravější tuky jsou ty, které nejsou nijak tepelně upravovány. Ale zpátky k olejům. Víte, kolik jich vlastně existuje? Opravdu veliké množství. Pojďme se společně podívat na 5 čistě rostlinných a jeden živočišný, dle našeho názoru, top oleje.

Kokosový olej

žsž - kokosákTento olej zažívá v poslední době obrovský „boom“. A my se ani nedivíme. „Kokosák“ totiž obsahuje řadu benefitů, které našemu tělu náramně prospívají a řadí se tak mezi nejzdravější oleje. 

Obsahuje středně dlouhé řetězce nasycených mastných kyselin (MCT – medium chain triglyceride), což je „zdravá“ forma nasycených mastných kyselin ve srovnání s trans-tuky. Tyto tuky se tedy velice dobře metabolizují. V překladu, naše tělo metabolizuje tyto tuky v játrech a okamžitě je přemění na energii (palivo pro mozek, svalové funkce a kosterní svalstvo), a neukládá je do tukových buněk (rezerv). Kromě toho tento olej pomáhá kontrolovat hmotnost (urychluje a podporuje metabolismus), usnadňuje trávení, a mnoho dalšího. Doporučujeme 2 polévkové lžíce denně (cca pro 70 kg jedince).

Používat ho můžeme jak za studena, tak ho můžeme, pro jeho vysoký kouřový bod (termostabilitu), použít i na tepelnou úpravu pokrmů.

Jelikož bychom o tomto oleji mohli básnit hodiny, věnovali jsme mu již dříve samostatný článek. A abychom nezapomněli – chutná vážně báječně.

Lněný olej

Lněný olejLněný olej obsahuje vzácné bioaktivní látky, které výrazně podporují energii, naše zdraví a mozkovou činnost. Olej má v sobě až 72 % nenasycených esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6. Právě pro vysoký obsah omega-3 se tento olej doporučuje při zánětlivých onemocněních. Obsahuje zajímavé množství i spektrum fytoestrogenů. Nejdůležitější jsou lignany, které příznivě ovlivňují jak ženské hormony (nepravidelný či bolestivý menstruační cyklus), tak i mužské hormony sehrávající pozitivní roli při léčbě prostaty i při mužské neplodnosti. Lněný olej se vyznačuje také antibakteriálními, antivirovými a protiplísňovými účinky.

Skvělé na něm je i to, že napomáhá při srdečních chorobách a snižuje hladinu cholesterolu. Nejlépe se hodí do různých zeleninových salátů, brambor či rýže. Kromě vnitřního užití má lněný olej i příznivé účinky na naši pokožku – dokáže léčit ekzémy či lupénku a při aplikaci na vlasy vás dokáže zbavit lupů. Dokonce pomáhá při bolestech kloubů a při léčbě artrózy.

Pro vysokou míru oxidace se musí uchovávat v lednici a po otevření se musí velmi rychle spotřebovat! A taky nezapomeňme, že pro zachování všech prospěšných látek je důležitá konzumace pouze za studena!

Konopný olej

žsž - konopný olejI konopný olej má vysoký obsah a ideální poměr (1:3) omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, tedy kyselin, které si tělo neumí samo vytvořit a které ke správnému fungování potřebuje. Má světle až tmavě zelenou barvu a chutná po oříšcích. Dále obsahuje fytosteroly (strukturní složky buněčných membrán), vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, D a E a minerály hořčík, vápník, draslík a železo.

Zpomaluje procesy stárnutí našich buněk a prospívá pleti, zvláčňuje kůži a tvoří pevné nehty. Výrazně pomáhá také u ekzémů, bércových vředů či při hojení ran.

Stejně jako u lněného oleje je nejlepší používat konopný olej za studena, aby se zachovaly veškeré zdravé látky, které olej obsahuje. Pro jeho již zmíněnou oříškovou chuť ho můžeme přidávat i do těsta, které budeme péct na max.teplotu 180°C.

Sezamový olej

Sezamový olejTento nasládlý olej je jedním z nejstarších olejů vůbec. Pro své léčebné účinky je používán v tradiční čínské medicíně (ledviny, játra) či indickém systému ajurvéda. Na tomto je oleji skvělé, že obsahuje vyšší množství omega-3 mastných kyselin než jiné oleje (např. slunečnicový).

Obsahuje prospěšné látky jako jsou vitaminy A, B, karoteny, minerály vápník, hořčík, zinek, železo, draslík a také důležitý lecitin, díky kterému blahodárně působí na náš nervový systém. Pro přítomnost sezamolu má sezamový olej velice silné antioxidační účinky. Napomáhá nám také zvyšovat imunitu, podporuje správnou funkci metabolismu.

Doporučujeme jej užívat v syrovém (tepelně neupraveném) stavu, dobře však snáší i vysoké teploty.

Olivový olej

žsžs - olivový olejOlivový olej patří mezi ty nejznámější oleje vůbec. Co se o něm už ale ví méně, je to, že jeho konzumace je zároveň prevencí při onemocnění srdce a krevního oběhu – na Krétě je dokonce nejnižší výskyt srdečního infarktu! Díky obsahu nenasycených mastných kyselin je možné jej používat pravidelně.

 Je jedním z nejlepších stolních olejů. Má vynikající chuť a vysokou výživnou hodnotu. Obsahuje velké množství vitamínu E, který pozitivně ovlivňuje pohlavní orgány a nervový systém. Olivový olej působí harmonicky na žaludek, slinivku, slezinu, střeva, játra a žlučník. Podporuje trávení, metabolismus a tvorbu žluči.

Nejvhodnější je konzumovat extra panenský olivový olej a konzumovat ho za studena (přidáním do různých salátů). Pokud se přeci jen rozhodnete pro tepelnou úpravu, dbejte na to, aby teplota nepřesáhla 180 °C.

Rybí olej z tresčích jater

žsž - krill oilKomu právě naskočila husí kůže při představě konzumace rybího oleje? Nemusíte se však bát, dnešní doba přináší i oleje, které jsou bez typického rybího zápachu, například rybí olej z tresčích jater (tzv. krill oil). Tento olej je skvělý především tím, že je přírodním zdrojem omega-3 mastných kyselin, vitaminů A a D. Obyčejný rybí olej tyto vitaminy takřka neobsahuje. Je nutné dbát na to, abyste konzumovali přesně doporučené množství. Je velmi bohatým zdrojem EPA a DHA mastných kyselin (nejdůležitější z omega-3). Působí na mozkovou činnost, nervovou soustavu a optimalizují funkci srdce a hormonů. (doporučuje se 250mg EPA a DHA denně)

Poměr mezi omega-3 a omega-6 je 2:1!   (jak jsme již vícekrát zmínili – ideální poměr je 1:3, běžná strava 1:20, fast food 1:50)

Konzumace rybího oleje z tresčích jater je nejvhodnější ještě před jídlem. Doporučujeme jej konzumovat jako doplněk stravy ve formě kapslí, nebo jen tak na lžičce či smícháním do jakéhokoliv mléčného produktu. Rybí olej skladujte pouze do 25 °C.

Na ještě jeden benefit nesmíme zapomenout – užití tohoto oleje je velice vhodné v době, pokud se s partnerem či partnerkou snažíte o miminko. Žena by ho pak měla konzumovat i v době těhotenství. V malém množství je velice vhodný i pro vývoj dětí.

tip 50Nezapomeňte, že ne všechny oleje se hodí i k tepelné úpravě pokrmů, vždy se dívejte na kouřové body. Při vaření a dušení musí být kouřový bod nejméně 100 °C, při restování zeleniny nejméně 160 °C a pro úpravu masa (smažení, steaky) by měl být tento bod nad 180 °C.

Jaké oleje nejčastěji používáte vy?

Zdroje obrázků: lesserevillife.com, www.hcggolddietauburn.com, www.fashionthrill.com, nasha-kuhnya.com

Vizí projektu Žijme svůj Život

je šířit myšlenky, které povedou k uvědomění a změně života co nejvíce lidí!

Zdraví je základním pilířem našich životů.

Vydejte se námi na cestu pochopení přírodních zákonů, zbavte se navždy chronických potíží a zlepšete si své zdraví.

Po vyplnění údajů získáte přístup k videím zdarma.

Komentáře

  1. Drzim 4 den funguju normalne, chodim i do posilovny i chuze 5km kdz je hlad tak rajce, cibule a nekdy 2 vajicka, hodne piju to vas donuti ja kdlidne 4l. 2,5 kg dole, hlavne i kdyz neni sila nevzdavat to

  2. Martin Bartoň napsal:

    Zdravím ve spolek, mám rád léčivé oleje, zajímám se o jejich účinky na zdraví a tak jsem si dovolil o těch nejvýznamnějších z nich sepsat obsáhlejší článek. Třeba bude někomu z vás k užitku. Zájemci ho najdou tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0006.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.