43 potravin, které dostanou do rovnováhy vaše hormony a pomohou k zářící pokožce

43 potravin pro rovnováhuKdo by nechtěl mít zdravý reprodukční systém, vyvážené hormony a zářící pleť? Ať se nám to líbí nebo ne, hormony kontrolují naši náladu, trávení, energii, libido, metabolismus a také, jak vypadá naše pleť. Pokud nebudeme jíst potraviny s živinami, které potřebujeme, naše tělo nebude produkovat hormony správně nebo nebude udržovat správnou hormonální rovnováhu. Jednoduše nebude mít základní stavební kameny, aby tak mohlo učinit.

Cokoliv, co jíte, buď pomáhá produkci hormonů nebo způsobuje nepředvídatelnou nerovnováhu.

Lidské tělo potřebuje vyváženost všech tří makro živin – sacharidů, bílkovin a zejména tuků.

Tuk je jedním z nejdůležitějších prvků pro hormonální rovnováhu. Po celá léta, nám bylo předkládáno, že potraviny bez tuku jsou dobré, zatímco cholesterol a nasycené tuky jsou špatné. To je nebezpečná lež. Zdravý tuk je surovina, která je třeba k výrobě a udržení správné hormonální funkce organismu.

Zde jsou důvody, proč:

Hormony jsou produkovány využitím určité mastné kyseliny a cholesterolu, takže pokud nám tyto živiny chybí, tak hormonální problémy vznikají jen proto, že tělo nemá živiny, které potřebuje k jejich vytvoření. Naše tělo potřebuje určité tuky pro obnovu buněk a stabilizaci hormonů. To je důležité zejména pro ženský reprodukční systém.

Jak tedy jíst pro vytvoření hormonální rovnováhy?

Jíst jídla, kde je čistá bílkovina, zdravé tuky s vyváženými hormony, zeleninu bohatou na antioxidanty a léčivé bylinky, které pomohou, aby se Vašemu tělu dařilo a aby prospívalo. Můžete si vybrat třeba jen jedno jídlo z každé kategorie nebo různé kombinace tak, aby jste se cítili dobře a Vaše hormony byly vyvážené.

1. Čistý protein

fazoleNamočené nebo naklíčené ořechy (voda v nich probudí život)

Fazole

Semena

Quinoa

Čočka

Pokud konzumujete maso, tak výhradně z ekologického zemědělství (kuře, krůta, hovězí maso), ale i domácí vejce

Ryby z lokálních zdrojů (ne z velkochovů) 

2. Zdravé tuky s vyváženými hormony

Kokosový olej (a všechny kokosové výrobky). Obsahuje kyselinu laurovou, která má neuvěřitelně léčivé účinky jak na kůži, tak je i velmi prospěšná pro hormonální produkci. Kokosový olej ničí také špatné bakterie a viry v těle, zajišťuje rychlý zdroj energie, je lehce stravitelný a urychluje metabolismus.

avokadoAvokádo je bohaté na zdravé tuky, které pomáhají našemu tělu absorbovat a využívat živiny. Je také plné vlákniny, draslíku, hořčíku vitamin E, B-vitamínů a kyseliny listové.

Ghí (přepuštěné máslo) poskytuje bohatý zdroj vitamínů rozpustných v tucích A, D, E a K2. Tyto živiny jsou klíčovými stavebními kameny pro hormonální produkci. Máslo obsahuje velké množství krátkých a středně dlouhých řetězců mastných kyselin, které podporují funkci imunitního systému, zlepšují metabolismus,mají antimikrobiální vlastnosti (důležité  v boji proti špatným bakteriím a virům v těle).

Žloutky jsou bohaté na nespočet vitamínů a minerálů, včetně vitamínů A, D, E, B2, B6, B9, železa, vápníku, fosforu, draslíku. Všechny přispívají ke zdravému reprodukčnímu systému, hormonální rovnováze a zdravé pokožce. (Osobně doporučuji jíst vejce celá -bílek i žloutek- vytváří komplex živin a vzájemně se jejich účinky doplňují).

Ořechy a semena, které jsou namočené (vodou aktivované), dále olivy a olivový olej, konopný olej, lněný olej, chia semínka, atd.

Článek: 5 zdraví prospěšných tuků si můžete přečíst ZDE.

3. Zelenina bohatá na antioxidanty

berevné papriky

Vše, co je tmavě zelené: chřest, brokolice, špenát, zelené kapusty, zelí, okurky, kapusta, koriandr, …

Vše, co je pestrobarevné: zelené, červené, žluté a oranžové papriky, červené zelí, červená cibule, rajčata, mrkev, řepa…

4. Léčivé koření a bylinky

 

kořeníSkořice

Kurkuma

Paprika

Kmín

Česnek

Zázvor

 

Dodejme našemu tělu živiny, které potřebuje k tomu, aby jednoduše vzkvétalo.

Pokud má Vaše tělo všechny živiny, které potřebuje, aby bylo v hormonální rovnováze, tak také bude. Budete mít jak zářící pleť a pokožku, tak i stabilní nálady, zvýší se Vaše plodnost a budete mít konzistentní energii. Naše těla mají neuvěřitelnou schopnost samoléčby a chtějí být v přirozené rovnováze.

Zdroj a inspirace: http://www.mindbodygreen.com/0-11983/48-foods-to-balance-your-hormones-give-you-glowing-skin.html

Vizí projektu Žijme svůj Život

je šířit myšlenky, které povedou k uvědomění a změně života co nejvíce lidí!

Zdraví je základním pilířem našich životů.

Vydejte se námi na cestu pochopení přírodních zákonů, zbavte se navždy chronických potíží a zlepšete si své zdraví.

Po vyplnění údajů získáte přístup k videím zdarma.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.