Jak zvýšit energii a očistit naše tělo


štastní lidéDnešní konzumní svět v nás zanechává řadu „těžkostí“ a zanáší naše fyzická těla i mysl. Následky jsou většinou nedostatek energie, řada chronických onemocnění, nechuť do čehokoliv nového nebo třeba i totální vyčerpání organismu. Naší přirozenou potřebou je cítit se skvěle a to jak na tělesné úrovni, tak i na té mentální. Je to směr, kam všichni míříme.

Pojďme se tedy zaměřit alespoň na pár důležitých tipů, jak dodat našim tělům energii a zároveň je očistit.

Co vlastně znamená detox? Toto slovo se v dnešní době používá čím dál častěji a tak jsem si jej vyhledala. Detox neboli detoxikace je odstranění jedovatosti a jedovatých látek. Znamená to tedy dát něčemu nový život, vitalitu a sílu. Je to znovu získání potřebné energie jak pro naše těla, tak i pro život obecně. A kdy jindy se pustit do očisty než právě na jaře!

Článek: 5 tipů na detox těla najdete ZDE.

1. Bylinky a lymfatický systém

Lymfatický systém by měl být klíčem k detoxikaci. Jeho primární funkcí je odvádění odpadních látek z buněk, krevního oběhu a tělesných orgánů. Když lymfa neproudí tak jak má, mízní uzliny se ucpávají a ztrácí svoji filtrační schopnost. Proto je důležité pravidelně odvádět nečistoty resp. toxiny (odpady z jídla, aditiva v potravinách, kouření, stres, úzkost, špatné dýchání,..) z lymfatického systému. Můžeme si to představit jako vnitřní  „sprchu lymfy“. Pokud tak nečiníme, je pravděpodobné, že naše tělo toxiny zaneseme a přispíváme tak ke vzniku řady onemocnění.

hot herbal tea with clover and chamomileVýbornými bylinnými pomocníky na očistu jsou:

bříza (vynikají diuretikum, urychluje vylučování organických zplodin z moče)
pampeliška (absorbuje toxiny, stimuluje játra)
kopřiva (působí močopudně, snižuje hladinu krevního cukru)
echinacea purpurea (silný imunitní stimulant)
červený jetel = jetel luční (má protinádorové vlastnosti, čistí krev)
kořen lopuchu (silně povzbuzuje látkovou výměnu a zlepšuje činnost jater a žlučníku, je močopudný)

2. „Očista“ a nové potraviny

Zbavme se (nejlépe trvale) všeho, co nám neprospívá, jako je bílá mouka, cukr, průmyslově zpracované potraviny, sladké a umělé nápoje, konzervační látky, nezdravé tuky a oleje, maso, pesticidy a chemikálie. Vyhoďme tyto věci z ledničky i z našeho života!

luštěninyJezme více luštěnin, obilovin, zeleniny, ovoce a zdravých tuků! Vyzkoušejme nové, pro nás neznámé, potraviny a zařaďme do své stravy i nějaké super potraviny – chlorella, spirulina, zelený ječmen, kokosový olej, avokádo, chia a konopná semínka, quinoa, kustovnice, umeocet, čaje bancha, hojicha, kukicha, ….

TIP: Pokud máte rádi překvapení a chcete si vyzkoušet řadu zdravých potravin – KLIKNĚTE ZDE. 

3. Cvičení!

běžící dětiPohyb pomáhá ke správnému proudění lymfy a tím pádem lehčeji odstraňujeme nahromaděné toxiny. Fyzické i duševní! 

Pokud se nehýbeme, naše těla chřadnou, hromadí se v nich nezdravé látky a tekutiny, které mohou mít také vliv na srdce a plíce. Vyberme si cokoliv – chůzi, běh, tanec, funkční tréninky nebo jen skákání u vaření a čistění zubů.

Jakýkoliv pohyb je pro naše tělo nesmírně důležitý, pomůže jak samotnému očistnému procesu, tak i rozhýbání naší životní energie. Inspiraci si berme u dětí. 

4. Pití vody a zeleninových šťáv

šťáva z červené řepyV rámci detoxikačního – očistného období zařaďme více tekutin než jsme zvyklí. Je potřeba tělo propláchnout. Každé ráno nebo i během dne popíjejme vodu s citrónem (nejlépe teplou nebo alespoň pokojové teploty).

Zeleninové (i ovocné) šťávy jsou plné vitamínů, minerálů a enzymů, je proto důležité je začlenit do denního stravování. Tyto šťávy jsou zásadotvorné a pomáhají nám udržet přirozené pH krve kolem potřebné hodnoty 7,3. Výborně nám pro detoxikaci poslouží šťáva z červené řepy, mrkve, špenátu, řapíkatého celeru nebo okurek (těch čerstvých 🙂 ). Okurka je plná vody a je vynikajícím zdrojem vlákniny, draslíku, všech vitamínů B, fosforu a hořčíku.

5. Vodní terapie a masáže

lymfatická masážStřídání horké a studené vody při sprchování nám rozproudí lymfu a nakopne do nového dne. Stejně tak jako sauna nebo plavání ve studené vodě. Budeme mít více energie a posílíme imunitní systém.

Pro rozproudění lymfy jsou je vhodné využít i ručních lymfatických masáží (jsou účinnější než ty strojové). Tyto masáže pomáhají při očištění od cizorodých látek, dlouhodobého zatížení léky nebo i po ozařování. A v neposlední řadě si u nich odpočneme.

A jaký je Váš oblíbený detoxikační tip?

Vizí projektu Žijme svůj Život

je šířit myšlenky, které povedou k uvědomění a změně života co nejvíce lidí!

Zdraví je základním pilířem našich životů.

Vydejte se námi na cestu pochopení přírodních zákonů, zbavte se navždy chronických potíží a zlepšete si své zdraví.

Po vyplnění údajů získáte přístup k videím zdarma.

Komentáře

 1. Iva napsal:

  Dobrý den, jsem onkologická pacientka. Jakou mohu provádět detoxikaci organizmu a smím používat nějaké bylinky při lymgangioinvazi. Děkuji.

  • Dobrý den, Ivi. V tomto případě si netroufnu do hloubky radit bez bližší znalosti Vašeho zdravotního stavu.

   Snad je velice obecně, zaměřte se pravidelné pití zeleninových šťáv a komplexně na zdravou stravu bohatou na ENZYMY, vitamíny, minerály, antioxidanty a Omega-3 mastné kyseliny (vyřaďte ze svého jídelníčku maso, mléko, cukr, bílou mouku). Pro očistu krve a krvetvorbu je možné zařadit bylinku Tamaryšek.

   Ze zeleninových šťáv bych zařadila:
   1 – čistě jen šťávu z mrkve
   2 – mrkev, špenát, tuřín a řeřicha potoční
   3 – mrkev a špenát (mrkev a červená řepa)
   4 – mrkev, červená řepa a okurka
   5 – mrkev, celer a petržel

   Jako prevence a podpůrná léčba nádorových onemocnění je vhodné používat Břízu, Eleuterokok, Rakytník, Vřes a Ořešák americký.

   Ať se vám daří 🙂

 2. Iva napsal:

  opravuji – lymfangioinvazi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.